„A désházai fazekasközpont kerámiája” című kiállítás keretében kiállított műtárgyak bemutatását a képen látható, használati edényekből álló tárgycsoporttal zárjuk. Az ipari előálltású fémedények elterjedése előtt a háztartásban használatos főző-, sütő- tároló-, illetve más funkciójú edények többsége fazekasmunka volt. A képen négy használati edényt láthatunk, mindenik mázas.
A szűk fenekű, hasas, két vállhoz-hashoz ragasztott szalagfüllel ellátott, kerek, kihajló, kiöntővel ellátott szájú edény az ecet tárolására szolgál. Désházáról ismert az edénytípusnak a kiöntést segítő „csecses” változata is.
A kép előterében látható lábaska hasas, széles, kihajló szájú formája a szilkékét követi, de fenekéhez három karcsú, kifele hajló lábacskát, oldalához korongolt, üreges nyelet ragasztottak, amely a szabad tűzhelyen használatos lábasok sajátja. A tárgyat valószínűleg nem használták.
A különféle alakú, méretű tölcsérek nem csupán a falusi konyhában voltak használatosak, használatuk megsokszorozódott a bortermő vidékeken. A kép bal oldalán látható nagy, enyhén táguló tölcsérforma csöve felfele, az edény belsejében is folytatódik, s egy kisebb, korongolt, henger alakú, száján bevágott edényke is tartozik hozzá, amivel lefedik a felső nyílást. E „kotyogó” néven ismert eszköz a bor erjedése közben termelődő felesleges széndioxidot engedi ki az edényből, anélkül azonban, hogy a levegőt beengedné.
Amennyiben sorozatunkkal felkeltettük érdeklődését, figyelmébe ajánljuk a kiállítás háromnyelvű katalógusát is!
(Szabó Attila-Emanoil Pripon-Tötszegi Tekla: Ceramica centrului de olari Deja / A désházai fazekasközpont kerámiája / Ceramics of the Deja Pottery Centre. Editura Porolissum, Zalău- Editura Mega, Cluj-Napoca, 2019)