Tapintható tárlat
Az „Érintsd meg és értsd meg – a hagyományos paraszti tárgyak tapintós üzenete” elnevezésű tapintós kiállítás 2009-ben készült el a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával az „Egyenlő esélyek a kultúrához való hozzáférésben” projekt keretében.
A kiállítás első sorban a gyengén látókat és a vakokat célozza meg, de ugyanakkor a többi látogató számára is különös élményt nyújt, főként egy bizonyos korosztálynak: azoknak a gyerekeknek, akik ilyen nem mindennapi tárgyakat szeretnének megérinteni, kézbe venni.
Ez a kiállítás tematikailag az állandó kiállításba illeszkedik, célja ugyanazoknak a hagyományos kulturális területeknek a bemutatása, de azonban egy másik megismerési lehetőségen keresztül.
A rendelkezésre álló helynek megfelelően az állandó kiállítás tematikus egységeiből azok a tárgycsoportok lettek kiválasztva, amelyek tapinthatóak: gyűjtögetés, hagyományos halászat, földművelés, állattartás, a kovács, a fazekas, a szűcs mesterségek, háziipar és hagyományos népviselet.
Mindegyik témakörből olyan tárgyakat válogattunk össze, amelyek nem jelentenek semmilyen veszélyt azok kézbevétele során, és amelyek a szerves egységű és természet közeli paraszti világ megismerését segítik elő. A múzeumi tárgyakról készült replikákat Erdély különböző vidékeiről származó népi kézműves mesterek készítették hagyományos technikával.
A kiállítás olyan padlószalagokkal van ellátva, amelyek a főbb célpontokat jelölik (a kiállítás bejárata/kijárata, a kiállítási modulok és az infopontok helyeit, illetve egyéb helyekhez való hozzáférést), elősegítve a kiállításon belüli egyéni tájékozódást.
A magyarázó szövegek írott formában is (Braille ábécével, ennek megfelelő nyomtatásban), és hangzó anyagként is hozzáférhetőek. Ugyanakkor az információhoz való hozzáférést kidomborított rajzok is segítik.
A kiállítás elején és végén két játéksarok lett berendezve, amely a hagyományos játékokkal való játszásra kínál lehetőséget a gyerekek számára.