Az e hónap tárgya egy diszített sajtprés, amely a XIX és XX század fordulóján volt használatos, Bran és Vrancea tájegységekben. A sajtforma két különálló falapból áll, melyeket egymásra lehet illeszteni. Mindkét falap belső felüle teljesen be van vonva mély faragással, s az emberi alakra utaló forma miatt babáknak –păpuși- nevezték a helybéliek ezt a sajtforma típust.
A baba formára emlékeztető sajtkészítő prések segítségével az esztenán a legények kis diszített sajtkorongokat készítettek, a friss sajtot hőn kezelték, átgyúrták, majd ezekbe a faragott formákba préselték. Brán környékén meg is füstölték őket, a szép aranyszínű patina kiemelte a sajtok diszítő motívumait.
Amikor nyár végén a juhászok a hegyekből lejöttek, szerelmi ajándékként diszített formába öntött sajtokat hoztak a kedveseiknek.
A kivitelezés és az alkalmazott jelképes motívumok kiemelik ezeket a tárgyakat az egyszerű használati tárgyak sorából, és jelzik sajátos társadalmi funkciójukat. A forma belső, gazdagon faragott diszítő motívumai, a spirál és a szív, a fiatalok tartós szerelmének jelképei, a külső oldalára karcolt kereszt a keresztény hit jelképe.
A 3364-es számú leltári számmal ellátott sajtforma a Brassó megyei Pestera (románul: Peștera) településről származik és 1929-ben került az Erdélyi Néprajzi Múzeum tulajdonába.